Studentská firma Vamos na obchodní akademii se zaměřuje na výrobu svíček a prodávala je na obchodní akademii i na gymnáziu

Vamos – tak zní název již třetí studentské firmy na svitavském gymnáziu. Studenti ve škole nebo doma vyrábějí především svíčky z přírodních ingrediencí (zatím se třemi vůněmi: vanilky, perníčků a jablko-skořice) a jako doplňkový sortiment zhotovují látkové gumičky do vlasů. Projekt navazuje na dříve úspěšnou aktivitu obchodní akademie, tzv. fiktivní firmy. Oproti fiktivní firmě jde v případě studentské firmy o reálnou firmu v reálném konkurenčním prostředí. V roce 2019 vznikla pro vedení Ing. Š. Sauerové první studentská firma ECOA, jejímž předmětem činnosti byla výroba a prodej textilních tašek a sáčků, vloni se nová firma jmenovala AMICOS, která zhotovovala ekologické tašky z bavlněné látky s ručně malovanými nápisy a vyráběla pletené náramky a náramky z minerálních kamenů. Žáci se tak formou drobného podnikání prakticky učí, jak firmu založit, vést, jak vést účetnictví firmy a na konci školního roku pak firmu uzavřít. V dnešní době to jsou velmi užitečné zkušenosti. 

V předvánočním období prodávali studenti produkty své firmy na chodbě obchodní akademie i gymnázia.

Své práce se učí studenti také prezentovat, proto si lze prohlédnout jejich výrobky  na Instagramu vamos.oa nebo na https://vamos32.webnode.cz a objednat si výrobky je možné např. přes emailovou adresu vamos.oa@seznam.cz.

Ředitelem firmy je student 3. A Radim Kavka, tým tvoří ještě osmice děvčat: Verča, Katka, Zuzka, Lucka, Hanka, Alex a dvě Monči.

Jde o vzdělávací aktivitu, která vznikla pod patronací organizace Junior Achievement (JA Czech).