Studenti svitavského gymnázia se zapojili do budování Muzea přeživších v Brněnci

Skupina studentů svitavského gymnázia se 25. 6. 2023 zapojila do projektu Nadačního fondu Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera, jehož cílem bude vybudování expozice pro Muzeum přeživších v Brněnci, a to na místě, kam Oskar Schindler na konci druhé světové války přesunul z krakovského ghetta kolem tisíce Židů a zachránil jim život.

U příležitosti 30. výročí uvedení Spielbergerova Schindlerova seznamu do kin odstartoval v neděli 25. 6. 2023 potomek předválečných vlastníků továrny Daniel Löw-Beer dlouhodobý proces budování muzea věnovaného holocaustu i textilní tradici. Na nákladném projektu pomáhá 200 studentů z Česka (konkrétně ze svitavského gymnázia), Polska, Slovenska, Německa, Švýcarska a Maďarska. „V rámci aktivit studenti budou na místě a později i ve svých školách zpracovávat projekty o tom, jak by prezentovali určitě části historie a reálií tak, aby byly srozumitelné pro ně a jejich vrstevníky,“ řekl zástupce nadačního fondu Milan Šudoma.

Do Brněnce se 25. 6. 2023 vrátili i potomci zachráněných Židů. Konkrétně Josepha a Rebeccy Bauových, jejichž osud byl zachycen i ve filmu Schindlerův seznam. Dorazila také Oliwia Dabrowská, která hrála děvčátko v červeném kabátě, jež se stalo vizuálním symbolem celého Spielbergova filmu.

Za svitavské gymnázium koordinuje aktivity studentů Mgr. Petra Jeřábková.