Beseda s bývalým mluvčím V. Havla, diplomatem a současným ředitelem Knihovny V. Havla Michaelem Žantovským

V pátek 25. 3. 2022 měli možnost studenti svitavského gymnázia setkat se a pobesedovat přímo ve škole s Michaelem Žantovským.

Michael Žantovský je český překladatel, publicista, spisovatel, politik a diplomat, bývalý velvyslanec ČR ve Spojených státech amerických, Izraeli a ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. V roce 1989 patřil k zakládajícím členům Občanského fóra, fungoval také jako jeho tiskový mluvčí. V roce 1990 se stal tiskovým mluvčím a poradcem prezidenta Václava Havla. Od roku 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla. Jako překladatel z angličtiny se zaměřoval zejména na moderní prózu, drama, ale i na filmy, např. Josepha Hellera, Normana Mailera,  Woodyho Allena, o kterém také napsal monografii. Je autorem románu, divadelní hry, autorem biografie „Václav Havel“ a pravidelným  komentátorem domácího i světového dění pro česká i světová media.

Akci, kde se povídalo o Václavu Havlovi i současných problémech světa, moderoval student 3. B a šéfredaktor Studentských listů Vojtěch Petrů, fotografie pořídili Julie Müllerová a Lukáš Farkašovský (oba také ze 3. B). M. Žantovský škole věnoval spoustu knih z Knihovny Václava Havla a také se zapsal do pamětní knihy školy.